
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 14.75 mm |
| Width | 3.65 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 10.6 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Breakdown Voltage | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 65 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 65 A |
| Reverse Voltage | 70 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 70 V |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1149
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48194
Ext.Price$0.48194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48194 | $0.48194 |
| 10 | $0.40764 | $4.07640 |
| 50 | $0.34479 | $17.23950 |
| 100 | $0.29163 | $29.16300 |
| 500 | $0.24667 | $123.33500 |
| 1000 | $0.20864 | $208.64000 |
| 3000 | $0.17647 | $529.41000 |
| 5000 | $0.14926 | $746.30000 |
| 10000 | $0.12625 | $1262.50000 |
| 30000 | $0.10679 | $3203.70000 |
| 50000 | $0.09033 | $4516.50000 |
